„Ako želiš ići brzo, idi sam. Ako želiš ići daleko, hodaj zajedno.“
Zajedno su hodali SDDH i Društvo distrofikov Slovenije (DDS) na Erasmus+ putu i stigli do zadanog cilja s osjećajem ponosa i zadovoljstva. Erasmus+ projekt „Digitalni prozor u svijet MD“ uspješno je proveden te je 25. travnja u Zagrebu održana Završna konferencija za javnosti i medije. Predstavljeni su rezultati i učinci Projekta i ostvarena partnerska suradnja te iznesena iskustva sudionika: mladih s mišićnom distrofijom (MD) i osoba koje rade s mladima - Youth Workera.
Youth Workeri SDDH i DDS su opisali svoj put do unapređenja znanja i vještina za otkrivanje i predstavljanje talenata i potencijala mladih s MD, korištenja digitalnih alata te kreiranja inovativnih metoda rada s mladima s MD u svrhu stvaranja afirmativnog okruženja za njihovo uključivanje u zajednicu. Ovim Projektom razmijenjena su dragocjena iskustva i primjeri dobre prakse obje organizacije koji su objedinjeni u „Priručnik za rad s mladima s mišićnom distrofijom“, dostupan svim zainteresiranima za područje rada s mladima, a osobito organizacijama kojima su mladi s MD ciljana populacija.
Sudionicima Završne konferencije rezultati Projekta predstavljeni su kroz živopisne video i foto materijale, prezentacije i osobne priče Youth Workera i mladih s MD iz Hrvatske i Slovenije, a za kraj je održana Panel rasprava „Putokazi za budućnost u radu s mladima“. Osnaženi i ohrabreni ovim Projektom prisutnima su uputili poruku da su otvaranjem „Digitalnog prozora u svijet MD“ otvoreni novi svjetovi u području suradnje i rada s mladima s MD koje vrijedi otkrivati u nekim novim projektima i Erasmus+ pričama primjenjujući stečena znanja – s istim žarom, entuzijazmom, povjerenjem i predanošću.
Projektne aktivnosti uključivale su od dvodnevnih transnacionalnih sastanaka u Zagrebu i Ljubljani, preko uživo i online edukacija, treninga i radionica za Youth Workere, studijskog putovanja u Ljubljanu i Izolu, uživo i online organiziranih okruglih stolova o primjerima dobre prakse i razmjeni iskustava u radu s mladima s MD, online kampanje o važnosti primjene asistivne tehnologije i digitalnih alata do središnjih nacionalnih događaja u svrhu promoviranja talenta mladih s MD – Talent show SDDH 2022. / Šov talentov DDS.
Projekt je impresivan po svojim rezultatima:
O Savezu društava distrofičara Hrvatske – SDDH
Savez društava distrofičara Hrvatske - SDDH čini mreža od 28 udruga koje djeluju na području Republike Hrvatske i okupljaju osobe s mišićnom distrofijom – progresivnom, genetski uzrokovanom bolešću čija je osnovna karakteristika slabost i stalno progresivno propadanje mišićnog tkiva zbog čega dolazi do smanjenja funkcionalnih sposobnosti, nemogućnosti samostalnog kretanja i obavljanja svakodnevnih aktivnosti te potrebe za korištenjem invalidskih kolica i drugih pomagala.
O Erasmus+ projektu „Digitalni prozor u svijet MD“
Projekt je ugovoren u okviru Poziva Agencije za mobilnost i programe Europske unije na dostavu prijedloga za 2021. godine za program Erasmus+ – Ključna aktivnost 2: Suradnja organizacija i institucija: Partnerstva za suradnju – Mala partnerstva.
Ciljana skupina Projekta bile su osobe koje rade s mladima s MD, zaposleni u SDDH i partnerskoj organizaciji DDS tzv. Youth Workeri. Youth Workeri su osobe koje u svom svakodnevnom radu komuniciraju s mladima i u neposrednom su kontaktu s njima, organiziraju aktivnosti, potiču ih na sudjelovanje u zajednici i zagovaraju njihova prava. U Projekt je bilo uključeno po šest Youth Workera iz obje organizacije, a u projektnim aktivnostima sudjelovalo je ukupno 30 mladih s MD.
Ciljevi Projekta bili su izgraditi kapacitete organizacija uključenih u Projekt kroz unaprjeđenje znanja i vještina Youth Workera SDDH i DDS za rad s mladima s mišićnom distrofijom (MD), osnažiti Youth Workere te unaprijediti njihova znanja i vještine za otkrivanje i predstavljanje potencijala mladih s MD u svrhu stvaranja afirmativnog okruženja za njihovo uključivanje u zajednicu, razviti inovativne metode rada s mladima s MD te svim organizacijama koje rade s mladima i kojima su mladi s MD ciljana populacija učiniti dostupnim metode rada i alate koji su kroz Projekt kreirani.
Ukupna vrijednost Projekta bila je 60.000,00 EUR koje po principu jednokratnog financiranja (Lumpsum) dodjeljuje nacionalna Agencija za mobilnost i programe Europske unije, a sufinancira Europska unija.
Partner je bila organizacija Društvo distrofikov Slovenije (DDS) - nacionalna reprezentativna organizacija za osobe s mišićnom distrofijom u Sloveniji koja okuplja 946 članova s različitim oblicima mišićne distrofije te kroz svoje aktivnosti pruža usluge s ciljem poboljšanja kvalitete življenja osoba s MD.
Projekt traje 18 mjeseci, od 1. studenoga 2021. do 30. travnja 2023. godine.