loading

Aktualnosti

Edukacija o asistivnoj tehnologiji u okviru SOIH – Foruma virtualnog učenja „Usudimo se saznati“

Edukacija o asistivnoj tehnologiji u okviru SOIH – Foruma virtualnog učenja „Usudimo se saznati“

01. veljače 2023.

Zajednica saveza osoba s invaliditetom (SOIH) provodi sveobuhvatnu edukaciju o asistivnoj tehnologiji jer je nakon provođenja istraživanja u okviru Projekta Platforma 50+ u kojem je jedno od istraživačkih područja bila asistivna tehnologija te nakon predstavljenih rezultata uočeno da veliku teškoću u njezinoj primjeni uz nekoliko čimbenika predstavlja i nedovoljna educiranost o mogućnostima njezina korištenja. 

Prvi set edukacija provodi se u prvom tromjesečju ove godine kroz paket od četiri modula u okviru SOIH - Foruma virtualnog učenja o Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom pod motom „Usudimo se saznati“ putem Zoom platforme.

Erasmus+ projekt SDDH „Digitalni prozor u svijet MD“ u svom fokusu ima primjenu i važnost asistivne tehnologije kod mladih s mišićnom distrofijom (MD), te su Youth Workeri SDDH sudionici ovih edukacija.

Dana 30. siječnja 2023. Ines Delzotto, magistra edukacijske rehabilitacije iz Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda Pula održala je edukacijski modul „Asistivna tehnologija i prilagodba radnog mjesta“.

Na početku je predstavljen rad Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda Pula, u sklopu kojeg djeluje kabinet za asistivnu tehnologiju. Potom je pojašnjen kontekst današnjeg digitalnog doba, u kojemu napredujemo prema idućoj fazi - razdoblju umjetne inteligencije. Istaknuto je kako tehnologija omogućava brojne pogodnosti za osobe s invaliditetom. Asistivna tehnologija podrazumijeva pomagala, kao i postupke i usluge. Naglašeno je kako se počela koristiti davnih dana te kako se ne odnosi nužno na visokosofisticirane uređaje. Potom su navedene vrste, namjena i obrazložen tehnološki stupanj asistivne tehnologije. Od brojnih pogodnosti koje omogućava svakako vrijedi izdvojiti minimalizaciju teškoća, održavanje funkcije i osiguravanje višeg nivoa samostalnosti. Posebno je relevantna u suočavanju s problemima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u kontekstu svijeta rada. Istaknuta je dužnost koju imaju poslodavci u smislu osiguravanja što većeg stupnja razumne prilagodbe.

Sudionicima su također predstavljene različite vrste asistivne tehnologije koje unaprjeđuju kvalitetu življenja osoba s invaliditetom te omogućuju veći stupanj njihova neovisnog življenja.

Nakon izlaganja provedena je šira rasprava u kojoj su sudionici imali priliku postaviti pitanja i iznijeti vlastita iskustva vezana uz korištenje asistivne tehnologije.

Sljedeći modul je "Augmentativna i alternativna komunikacija" koji će biti proveden 6. veljače 2023. godine.

 

  • Drustvo-distrofikov
  • Agencija za mobilnost
  • Erasmus +
  • Sufinancira EU
  • SDDH
Ova web stranica je ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.

Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija