Roland Bugnar, mladić sa spinalnom mišićnom atrofijom iz okolice Rijeke, je svakodnevno morao prelaziti dug i nimalo lagan put u elektromotornim invalidskim kolicima do garaže svog prijatelja, u kojoj su se bavili raznim hobijima. "To mi je neka osnovna svakodnevica, da prijeđem barem ta tri kilometra dnevno", ispričao je i dodao da dugo nije bio u mogućnosti ići kod prijatelja jer su baterije na kolicima slabe.
Glavni problem originalnih baterija bio je taj što su imale mali domet tj. brzo su se istrošile, osobito u brdovitom području srednjovjekovnog gradića Veprinca koji se nalazi na padinama Učke iznad Opatije. Svakodnevni put i povratak natrag također nije zadovoljavao ni njegove apetite za istraživanjem svijeta neovisno o tuđoj pomoći. Rolly je redovito pratio auto-moto vijesti i medije, a tako je saznao i za, tada ne toliko poznatog, ali izrazito talentiranog mladog hrvatskog poduzetnika i inovatora Matu Rimca, osnivača i izvršnog direktora tvrtke "Rimac Automobili". Odlučio mu se javiti zbog svojih problema s elektromotornim kolicima, a Rimac je sa zadovoljstvom odlučio pomoći. To su napravili uz pomoć tehnologije koju je tvrtka inicijalno razvila za električne super-automobile, a pokazala se primjenjiva i u drugim slučajevima.
Rolly je tako dobio novu bateriju koja ima dug vijek trajanja (10 godina), za razliku od prijašnje baterije koja je gubila funkciju nakon samo šest mjeseci korištenja. Najveća razlika je u dometu jer s novom baterijom Rolly je mogao s jednim punjenjem prijeći 60 kilometara, dok je sa starom baterijom mogao napraviti 10 kilometara, ali samo kada je baterija bila u idealnom stanju. Tehnologija koju mu je ugradio Mate Rimac prije 10 godina u potpunosti je promijenila njegov život jer mu je omogućila nevjerojatnu slobodu, nevjerojatna iskustva, nova poznanstva, prekrasne ljude u njegovom životu, a također život je promijenila i njegovoj obitelji koja više nije morala čekati poziv da je ostao bez baterije na cesti. Kaže da sada uživa u svakom prijeđenom kilometru, a zahvaljujući novoj tehnologiji još dugo će moči uživati u istraživanju nepoznatog.
Rolandovu priču, koja je dio projektne aktivnosti "Kampanja o mogućnostima mladih s MD i važnosti digitalnih alata/tehnologija u promoviranju vlastitih potencijala i talenata", a koja se provodi online s ciljem osvještavanja potrebe i važnosti asistivne tehnologije za ostvarivanje uključenosti mladih s mišićnom distrofijom u društvo na online i fizički način možete pogledati ovdje.