Prva aktivnost na Erasmus+ projektu „Digitalni prozor u svijet MD“ pod okriljem jeseni je online Okrugli stol o primjerima dobre prakse i razmjeni iskustava u primjeni asistivne tehnologije i korištenju digitalnih alata kod mladih s MD. Za online Okruglim stolom, 28. rujna okupile su se mlade osobe s MD iz Hrvatske i Slovenije, članovi njihovih obitelji, osobe koje rade s mladima, stručni suradnici i predstavnici udruga te predstavnici akademske zajednice. Nakon pozdravne riječi predsjednice SDDH Marice Mirić i otvaranja Okruglog stola, prof. dr. sc. Renata Pinjatela i stručna suradnica Ivana Vinceković s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavile su rezultate recentnih istraživanja u području primjene asistivne tehnologije, sadašnje stanje te očekivanja i perspektive za RH. Sudionici su pokazali iznimnu zainteresiranost za najnovije dosege u razvoju asistivne tehnologije, za korištenje digitalnih alata, o tomu koji su asistivni uređaji najbolji za osobe s MD te koja je asistivna tehnologija dostupna na području regije i pod kojim uvjetima.
Mladi s MD su predstavili i prikazali svoja iskustva u korištenju asistivne tehnologije, njenu primjenu u svakodnevnom životu, obrazovanju, radu, rekreaciji, putovanju i slobodnom vremenu. Laura Begić, Melisa Osmanović, Anamarija Virant, Katarina Strunjak, obitelj Čabraja, Tadej Raner, Jure Cimperman, Oliver Jangelov i Roland Bugnar opisali su svrhu i dobrobit asistivne tehnologije koju koriste, ali ukazali i na brojne izazove s kojima se suočavaju kod osiguravanja dostupnosti, nabavke, informiranosti i edukacije te neizostavnih financijskih aspekata.
Youth Workeri Saveza društava distrofičara Hrvatske (SDDH) i Društva distrofikov Slovenije (DDS) predstavili su svoje iskustvo primjene asistivne tehnologije u radu s mladima s MD te razmijenili primjere dobre prakse. Razmjenom iskustva i primjera dobre prakse dobio se uvid u različite izazove s kojima se SDDH i DDS susreću, ali i načinima odgovaranja na iste. Sudionici su raspravljali koje su mogućnosti unutar svake od partnerskih zemalja u osiguravanju asistivne tehnologije za osobe s MD.
U završnom dijelu Okruglog stola izneseni su zajednički zaključci kao sažetak rasprave i temelj izvještaja koji će biti objavljen i dostupan za diseminaciju. Izvještaj će sadržavati navedene prednosti korištenja asistivne tehnologije, opisane primjere dobre prakse prikazane na Okruglom stolu te preporuke za unapređenje područja primjene asistivne tehnologije. S donesenim zaključcima bit će upoznata šira javnost putem web stranica i društvenih mreža SDDH i DDS, važni dionici te donositelji politika.
Rezultati ove aktivnosti na Erasmus+ projektu „Digitalni prozor u svijet MD“ koristit će za oblikovanje ciljeva kampanje, koja će se uskoro provesti online, za osvještavanje važnosti primjene asistivne tehnologije i korištenja digitalnih alata kod mladih s MD radi njihovog što boljeg uključivanja u zajednicu.